Laptop Batarya Pil Nedir?

Batarya (pil) notebook şarj adaptörü (AC güç adaptörü) vasıtası ile şebeke elektriğine bağlı olmadığı durumlarda cihazın çalışması için gerekli enerjiyi sağlayan parçadır.

Bataryaların içerisinde iletkenler vasıtasıyla birbirine bağlanmış piller (hücreler) ve batarya kontrol devresi bulunur. Bu blok genellikle farklı renk ve tiplerde görebileceğimiz kapalı bir plastik gövde (dış kasa) içerisinde muhafaza edilir. Dış kasa üzerinde bataryanın notebooka monte edilmesini sağlayan; batarya konnektörü (batarya soketi), montaj klipsleri ve notebookun kasa yapısına bağlı olarak değişen çeşitli geçme tırnakları ve raylar bulunur. Yine dış kasa üzerinde; Volt (V), Amper-saat (mAh), güç-saat (Wh), bazı uyumlu batarya kodları (parça numaraları – P/N part numbers), güvenlik uyarıları ve diğer batarya bilgilerinin bulunduğu bir etiket mevcuttur.

Geçmiş yıllarda notebook bataryalarında daha çok Ni-Mh (Nikel-metal hidrit/Nickel–metal hydride) hücreler kullanılmaktaydı. İlerleyen dönem içerisinde daha gelişmiş özellikler sunan Li-ion (Lityum iyon/Lithium-ion) hücreler kullanılmaya başlandı. Son yıllarda yarı iletken teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak notebookların enerji tüketimi azalmış, bu da daha ince ve daha hafif cihazların (ultrabook) üretimine ve batarya ebatlarının küçülmesine yol açmıştır. Bunun bir sonucu olarak notebooklarda Li-poly (Lityum polimer/Lithium-polymer) pillerin kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Batarya hücreleri (piller) elde edilmek istenen güç miktarına ve hücre özelliklerine bağlı olarak birbirlerine; seri, paralel veya karma olarak bağlanırlar. Örneğin 6 hücreli bir Li-ion batarya 3 seri 2 paralel (3S2P), 8 hücreli bir Li-ion batarya ise 4 seri 2 paralel (4S2P) bağlantı içerebilir.

Batarya kontrol devresi notebook ile batarya arasındaki iletişimi sağlayan bir elektronik karttır. Üzerinde bir kontrol çipi ve şarj, deşarj, iletim, güvenlik gibi diğer işlevleri yerine getiren çeşitli elektronik parçalar bulunur.

Pil hücrelerinde depolanan enerjinin miktarı toplamda bataryanın kapasitesini ifade eder. Bir bataryanın kapasitesi mAh ile ifade edilir ve bu değer ne kadar yüksek ise bataryanın kapasitesinin de o kadar yüksek olduğu anlaşılır.

Batarya kullanım şekli pil hücrelerinin ömrü açısından çok önemlidir. Bataryanızın Uzun Ömürlü Olması İçin Bunlara Dikkat başlıklı yazımızda bu konu ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Batarya fiyatları; pil kapasitesi (mAh), hücre kalitesi (marka ve döngü sayısı/cycle), dış kasa kalitesi (ısı ve yanma dayanımı), kullanılan çip ve üretici fabrikanın kalite/işçilik/güvenlik standartları gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Tüketici açısından bu bilgileri doğru bir şekilde elde etmek her zaman mümkün olmayabilir. Ancak satın alınacak bataryanın ithalatçısı, markası ve garanti süresi batarya hakkında doğru bir fikir verebilir. Ucuz batarya ya da en ucuz batarya hiçbir zaman en doğru seçim anlamına gelmemektedir. Notebook bataryası satın alırken yukarıda belirttiğimiz kriterlere göre hareket etmek ve yalnızca 3-5 ay kullanabileceğiniz kalitesiz bir batarya yerine en az 1-2 yıl kullanabileceğiniz sağlam bir batarya satın almak tüketici açısından her zaman en doğru tercih olacaktır.

Elektronik cihazlar/parçalar arızalanabilir, bu normaldir. Satın aldığınız ürün arızalandığında ithalatçı/satıcı firmanın konuya yaklaşımı bu yüzden son derece önemlidir. Dataservis ithalatını yapmakta olduğu tüm notebook/laptop bataryaları için 2 yıl (24 ay) gerçek garanti sunmaktadır. Orijinal laptop bataryalarının 6 ay veya 1 yıl garanti ile satıldığı düşünüldüğünde, 2 yıl garantinin tüketici açısından ciddi bir avantaj olduğu söylenebilir. Elbette sadece garanti vermek yeterli değildir. Verilen garantinin arkasında durabilecek; sağlam, kurumsal, sistemli çalışan ve tüketici dostu bir firma olmadığı sürece verilecek hiç bir garantinin anlamı yoktur. Dataservis en az 4 kişiden oluşan Satış Sonrası Hizmetler (SSH) departmanı ve online arıza (RMA) takip sistemi ile bu konuda da tüketicinin yanındadır.

Stoklarımızda yüzlerce marka ve binlerce model ile uyumlu farklı laptop pili modelleri bulunmaktadır. Aradığınız laptop bataryasını bulmak için notebook marka/model bilgileri ile sitemizde arama yapabilirsiniz. Batarya çeşitleri, batarya fiyatları, en ucuz batarya gibi genel kelimelerle arama yapmak yerine örneğin Lenovo G580 batarya gibi bir aramayı tercih etmeniz aradığınız ürünü kolayca bulmanızı sağlayacaktır.